Ako vybrať kovanie kľučku

 
 
 
Úvod > Ako vybrať kovanie kľučku
 
Aktuálna stránka zatiaľ neobsahuje žiadne informácie.
 
 

Kovanie resp.kľučka tvorí s dverami jeden celok

Je potrebné na to myslieť pri výbere kovania. Kovania a ich dizajn veľmi vplýva na celkový pohľad na dvere, a lacným nevkusným kovaním sa dajú pokaziť aj kvalitné dvere.....

Základné rozdelenie interiérových kľučiek :

- Štítové kľučky  

Pri štítových kľučkách je potrebné poznať vzdialenosť medzi osou kľučky a osou kľúča (rozteč). Štandardná vzdialenosť je 72, alebo 90 mm. Pri bezpečnostných kovaniach sa používa aj rozteč 92 mm (prosím, zvýšte pozornosť pri meraní).

UPOZORNENIENakoľko otvory do štítových kľučiek vyrážame na objednávku, je nevyhnutné, aby ste pri zadávaní objednávky presne uviedli typ a rozteč otvorov. Pokiaľ si objednáte nesprávne, nemusí byť ich výmena samozrejmosťou.

 

- Rozetové kľučky   

Rozetové, čiže delené kľučky, označujeme veľkým písmenom R (okrúhla rozeta), alebo HR (štvorcová rozeta). Nakoľko sa väčšina rozetových kľučiek upevňuje prešróbovaním cez celú hrúbku dverí v mieste zámku, je potrebné, aby boli v zámku na to určené otvory (viď. priložený obrázok).

 

 

 

 

 

 

 

Štandardné rozmery interiérové dvere

 

zamok zadlab

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zamok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štandardné rozmery vstupné dvere

Štandardná vzdialenosť je 72 alebo 90 mm. Pri bezpečnostných kovaniach sa používa aj rozteč 92 mm (prosím, zvýšte pozornosť pri meraní).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UPOZORNENIE. Nakoľko otvory do štítových kľučiek vyrážame podľa Vašich požiadaviek, je nevyhnutné, aby ste pri nákupe tovaru presne uviedli typ a rozteč otvorov. Pokiaľ si objednáte nesprávne, nemusí byť ich výmena samozrejmosťou.

Skratkou BB -  označujeme otvor pre interiérový kľúč (dózický)


Skratkou PZ -  označujeme otvor pre vložku (fabku)


Skratkou WC - označujeme WC sadu s vmontovaným kľúčom (k WC sade je potrebný zámok so spodným štvorhranným otvorom 6 x 6 mm)

 

 

 

 

 

Pri kľučkách s guľou uvádzame všetky predošlé údaje plus spresnenie, či sa jedná o kľučku pravú (označujeme RE) alebo ľavú (označujeme LI). Guľa alebo madlo môže byť pevné alebo otočné.