Ako vybrať bezpečnostnú vložku

 
 
 
Úvod > Ako vybrať bezpečnostnú vložku
 

Radi Vám poradíme ako vybrať kvalitnú bezpečnostnú vložku

Ako vybrať vložku (bezpečnostnú)

Cylindrické vložky sa delia na viacero skupín a podskupín, delení v rámci vyhotovenia a rozmerov. Preto je veľmi dôležité vybrať si správnu variantu.

Odhliadnuc od bezpečnostnej triedy (ktorej sa venujeme nižšie), sa pri výbere cylindrickej vložky, ľudovo FABKY, držíte základných rozmerov. Napr. rozmer 30/35 pri označení vložky znamená že vložka meria od svojho stredu (stredu palca) po jeden kraj 30mm a 35mm po druhý kraj.

 

Pre stanovenie rozmeru potrebujete poznať okrem hrúbky dverí aj hrúbky kovania (štítu). Vložka nesmie z vonkajšej strany prečnievať cez kovanie viac ako 1-2mm. Rozmer A je rozmer od vonkajšej hrany kovania po upevňovací šrób a rozmer B od upevňovacieho šróbu po vnútornú hranu kovania. Dôvod prečo vložka nesmie prečnievať cez kovanie je čisto bezpečnostné hľadisko. Ak vložka pretŕča cez kovanie, je možné ju špeciálnym prípravkom zlomiť a jednoducho prekonať dvere.

 

Vložky majú väčšinou v strede "palec" ktorým ovládajú mechanizmus zámku, prípadne ozubený veniec (koliesko) ktorým ovládajú kvalitnejšie a spoľahlivejšie rozvorové zámky (používané v kvalitnejších bezpečnostných dverách)
 

Vložky sa delia podľa jednotlivých stupňov bezpečnostných tried. Základná trieda sú stavebné vložky, najlacnejšia alternatíva vložiek, ktoré nemajú bezpečnostné prvky a ktoré sú primárne určené do priestorov kde sa nevyžaduje žiadna bezpečnostná odolnosť prípadne sú osadené vo dverách iba dočasne (stavby, rozostavané objekty a pod.)

 

Bezpečnostné vložky

Ďalšie stupne bezpečnosti su BT2, BT3,BT4, kde so stúpajúcou triedou bezpečnosti stúpa počet bezpečnostných prvkov a odolnosť vložky voči prekonaniu ako napr. odolnosť voči odvŕtaniu, odolnosť voči vyhmataniu, odolnosť voči zlomeniu a pod.

 

Naša spoločnosť a jej dvaja zamestnanci sú účastníkmi Majstrovstiev Českej republiky v nedeštruktívnom otváraní vložiek. Kde sa jeden člem umiestnil na 3.mieste a druhý na 12. Vzhľadom k našim skúsenostiam, Vám vieme poradiť, čo má vložka spĺňať a v ktorom prevedení je veľmi ťažko prekonateľná.